Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Травень » 11 » Львівська ОДА
13:15:36
Львівська ОДА
На Львівщині відкриють пам’ятник блаженному священномученику Омеляну Ковчу



11 травня на центральній площі м.Перемишляни Львівської області, за участі глави УГКЦ Святослава Шевчука, керівництва Львівської облдержадміністрації, Львівської облради, священиків та ієрархів Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської областей, відбудеться урочисте відкриття пам’ятника блаженному священномученику Омеляну Ковчу.

Урочистості з нагоди цієї значущої події розпочнуться об 11.00 год. В рамках цих заходів пройдуть урочисті молебень та академія, Всеукраїнська проща духовенства УГКЦ, Архиєрейська Божественна Літургія в пам'ять невинних жертв і праведника світу великого українця Омеляна Ковча. Чин освячення пам’ятника і церемонія його відкриття відбудуться о 13.45 год.  

Довідка:

Омелян Ковч, греко-католицький священик, блаженний католицької церкви, народився 20 серпня 1884 р. у с. Космачі Косівського району, що на Івано-Франківщині. У 1911 р. після закінчення Римської Колегії свв. Сергія і Вакха прийняв священичі свячення. Протягом 1921—1943 рр. був парохом храму св. Миколая у м. Перемишляни, і батьком 6 дітей.

Навесні 1943 р. заарештований гестапо за надання допомоги євреям.

25 березня 1944 р. був газований та спалений у крематорії концтабору смерті Майданек (нині на терені міста Люблін, (Польща)).

9 вересня 1999 р. Єврейська рада України надала йому звання «Праведник України».

Беатифікація відбулася 27 червня 2001 р. у м. Львові під час Божественної Літургії у візантійському обряді за участю папи Івана Павла ІІ.

Омеляну Ковчу присвячено документальний фільм «Парох Майданека».

Упродовж 1905-1911 рр. навчався в Римській колегії святих Сергія і Вакха.

У 1910 р. одружився з донькою буковинського священика Марією-Анною Добрянською. Наступного року прийняв ієрейські свячення з рук єпископа Григорія Хомишина і розпочав душпастирську працю у Підволочиську, 1912 р. виїхав до Боснії, щоб служити серед українських греко-католиків в окрузі Прієдор.

Під час Першої світової війни отець Ковч повернувся в Галичину, на Рогатинщину, а в 1919 р. став капеланом Української галицької армії. Після об'єднання УГА з армією УНР під час боїв він потрапив у радянський полон, з якого йому вдалося втекти.

Повернувшись в Галичину, Ковч був арештований поляками та відправлений до концентраційного табору.

Після звільнення із польського концтабору протягом 20 років Омелян Ковч жив і душпастирював в Перемишлянах. У 1922 р. його призначено парохом цього міста.

Омелян Ковч народився у сім'ї священика Григорія Ковча (1861-1919) та Марії Яскевич-Волфельд (1891-1939). По закінченні Львівської гімназії вступив до римської Колегії святих Сергія і Вакха, де провчився з 1905-го по 1910 рік.

У 1911 році був висвячений єпископом Григорієм Хомишиним на священика. Свою службу розпочав у Підволочиську Хмельницької області.

У 1912 році їде в Боснію, де займався душпастирською опікою емігрантів з Галичини. У 1916 році повертається в Україну, а в 1919-му стає капеланом Української галицької армії, за що пізніше потрапляє у польський концтабір. У 1922 році його призначають парохом греко-католицької громади в місті Перемишляни, недалеко від Львова.Під час німецької окупації Західної України, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення незважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше 600 свідоцтв про хрещення. Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії був заарештований в 1943 році і ув'язнений у концтаборі Майданек, де таємно продовжував свою священицьку діяльність. Убитий в газовій камері і спалений в 1944 році в печах Майданека.

У 2001 році у Львові був беатифікований римським папою Іваном Павлом ІІ.

24 квітня 2009 блаженний Омелян Ковч був проголошений покровителем пастирів Української греко-католицької церкви.

27 квітня 2009 з Майданека в Одесу був доставлений прах, що залишився від безлічі спалених нацистами людей. Через те, що неможливо було знайти справжні мощі блаженного Омеляна Ковча, керівництво УКГЦ ухвалило рішення вважати цей прах блаженного мученика мощами.

З сайту Львівської ОДА

Переглядів: 407 | Додав: rustvi | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: