Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Лютий » 28 » Турківська РДА
13:31:14
Турківська РДА

Музей "Бойківщина"

Народний музей «Бойківщина» створений в 1989 р. Звання народного отримав в 1990р. В музеї діють чотири виставкові кімнати. Це: кімната історії, кімната етнографії, кімната української діаспори, кімната о.Михайла Зубрицького. В музеї налічується 1538 оригінальних експонатів та 1641 книжкового фонду.

Відвідувачі мають змогу ознайомитись з історією виникнення Турки, життям і культурою бойків, а також побачити стенди з дерев’яними церквами бойківського типу які є в нас на Турківщині. В кімнаті етнографії відвідувачі побачать дерев’яні речі домашнього вжитку, старовинний одяг бойків та чудову бойківську вишивку. Також побачать взуття бойків, це: дерев’яники (довбаники) і ходаки. В кімнаті української діаспори відвідувачі ознайомляться з літературою, яка була видана нашими земляками за кордоном, а також зі сценічними костюмами хору «Гомін». В кімнаті о. Михайла Зубрицького відвідувачі мають змогу ознайомитись з творчою діяльністю отця Михайла Зубрицького. З його науковими дослідницькими працями, а також з його біографією життя та діяльності на Турківщині.

Музей проводить такі роботи як:виставки, фото-книжкові виставки, уроки краєзнавства, уроки писанкарства. Періодично проводить виступи по місцевому радіомовленню, де знайомить слухачів про роботу музею, про звичаї і обряди які були в нас на Турківщині.

Кожного року музей проводить літературно-краєзнавчий конкурс ім.. Мирона Утриска. В ньому беруть участь літератори, краєзнавці з різних куточків України. Протягом кожного року наш музей відвідують понад 1500 відвідувачів різної вікової групи.

Ми щиро запрошуємо людей відвадати наш музей. Ви дізнаєтесь багато цікавого про наш славний бойківський край, про наші звичаї і обряди, про культуру бойків.

Адреса: 82500 м.Турка, вул. пл.Ринок, 26 тел. 0269 31372 моб. 0969426868, 0665739775.

Завідувач музею Руслана Вовчанчин.

З сайту Турківської РДА


Довідково

Бойківщина — історико-етнографічний регіон на північних і південних схилах Карпат, простягається від річок Лімниця і Тересва (на сході) до річок Уж і Сян (на заході), охоплює гірські райони Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей і займає близько 8 тисяч км². Походить від назви населення регіону — бойків.

Через Бойківщину здавна проходив головний торговельний і військовий шлях з України в Угорщину й Західну Європу. Найбільші міські поселення — Турка, Сколе, Бориня, Воловець, Міжгір'я, Старий Самбір, Самбір, Борислав, Дрогобич, Долина, Калуш, Стрий та інші.

У 1772—1918 роках Бойківщина перебувала у складі Австро-Угорщини, у 1919—1939 роках — Польщі. Після приєднання у 1939 році Західної України та у 1945 році Закарпаття до УРСР входить до складу Української держави.

На Бойківщині народилося багато відомих діячів, зокрема гетьман Петро Сагайдачний, генеральний суддя з часів Хмельниччини Іван Креховецький.

Іван Вагилевич був першим з українських дослідників, який в основному визначив територію розселення бойків Карпатським хребтом між верхів’ям річок Сяну і Лімниці та підгірськими землями на півночі, а також займався вивченням матеріальної культури Бойківщини. Іван Вагилевич у 1839 році опублікував у чеському журналі велику статтю «Бойки, русько-слов'янський люд у Галичина», де всебічно і науково висвітлює історію, побут, територію розселення. Іван Франко присвятив історії та культурі цього краю низку художніх, публіцистичних та наукових творів («Етнографічна експедиція на Бойківщину», «Карпато-руське письменство» та інші).

Всесвітні бойківські фестини — міжнародний етнічний фестиваль бойків, який відбувається один раз на 5 років у Турківському районі Львівської області (м. Турка та с. Явора).

Ініціатором проведення Всесвітніх бойківських фестин був у 1992 р. голова Всеукраїнського громадського товариства «Бойківщина ХХІ століття» Петро Косачевич.

У фестинах беруть участь фольклорно-етнографічні аматорські колективи бойківських регіонів Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей. Учасниками бойківських фестин є також аматорські колективи з числа вихідців з Бойківщини, які опинились за межами рідного краю.

1992 - Міжнародне бойківське свято «З чистих джерел».

1997 - II Всесвітні бойківські фестони.

2002 - III Всесвітні бойківські фестони.

2007 - IV Всесвітні бойківські фестони.

Переглядів: 948 | Додав: rustvi | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: