Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Квітень » 18 » Львівська ОДА
17:26:28
Львівська ОДА
28 квітня оголошено у Львівській області Днем жалоби за жертвами акції «Вісла»


Цього дня з метою вшанування пам'яті жертв операції «Вісла» відповідно до розпорядження голови Львівської облдержадміністрації буде приспущено Державний Прапор України з чорними стрічками на будинках та спорудах органів державної влади, державних підприємств, установ і організацій на території області.

Розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Михайла Костюка „Про відзначення 65-х роковин трагічних подій операції „Вісла” створено організаційний комітет та затверджено заходи з відзначення цього трагічного акту.

Співголовами оргкомітету є заступник голови облдержадміністрації Михайло Янковський та перший заступник голови обласної ради Петро Колодій. Секретар організаційного комітету – в.о. начальника головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації облдержадміністрації Ірина Романів.

Членами оргкомітету за згодою також є голова Львівської обласної організації суспільно-культурного товариства "Холмщина” Іван Банащук, голова Львівського обласного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів Богдан Винниченко, голова Львівської обласної Спілки політичних в`язнів України Володимир Горовий, голова суспільно-культурного товариства "Любачівщина” Григорій Горох, голова Львівського Крайового Братства ветеранів національно-визвольної боротьби Олесь-Дмитро Гуменюк, голова об’єднання товариств депортованих українців "Закерзоння”, голова Львівського регіонального суспільно-культурного товариства «Надсяння» Володимир Середа, голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Петро Франко, голова та секретар комісії з питань євроінтеграції, транскордонного співробітництва та зв’язків українцями за кордоном Львівської обласної ради Павло Хобзей та Святослав Шеремета, голова постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради Орест Шейка.

Вказаним документом також затверджено заходи з відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла», що відбуватимуться упродовж квітня-листопада 2012 року.

Так, буде організовано презентацію документального фільму «Вогонь і зброя» про діяльність ОУН і УПА на Закерзонні, відбудеться вечір-пам'яті, присвячений 65-й річниці трагічних подій операції «Вісла». У районних центрах та містах обласного значення Львівщини будуть проведені вечори-пам'яті та інші заходи з вшанування пам'яті жертв операції «Вісла» за участі представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, політичних партій, діячів освіти, науки та культури.

Передбачається проведення тематичних науково-практичних конференцій, «круглих столів», тематичних уроків, присвячених вшануванню пам'яті жертв операції «Вісла». Офіційна делегація від Львівської області візьме участь у вшануванні пам’яті українців, полеглих у 1947-1949 роках у концтаборі Явожно (Республіка Польща), а також у заходах з нагоди вшанування пам'яті жертв операції «Вісла» у м. Перемишлі Республіки Польща. Також будуть організовані поїздки українськими етнічними територіями сучасної Польщі.
Додатково інформуємо

Дорученням Президента України «Щодо 65-х роковин операції «Вісла» від 17 квітня 2012 року передбачено забезпечення організації та проведення заходів з відзначення 65-х роковин примусового переселення етнічних українців.

Розпорядження голови Львівської облдержадміністрації від 6 квітня 2012 року № 218/0/5-12 „Про відзначення 65-х роковин трагічних подій операції „Вісла” видано, враховуючи рішення Львівської обласної ради від 16 березня 2012 року № 395 «Про відзначення у 2012 році 65-их роковин трагічних подій операції «Вісла» у зв'язку з 65-ми роковинами операції «Вісла», під час якої у 1947 році на території Польщі відбулося примусове переселення етнічних українців, та з метою вшанування пам'яті жертв цього акту.

Михайло Янковський: „Організація заходів з відзначення 65-х роковин операції «Вісла» - це наша відповідальність перед пам’яттю, перед історією”


Сьогодні, 18 квітня, відбулося засідання організаційного комітету з відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла». Засідання провели співголови оргкомітету – заступник голови Львівської облдержадміністрації, Михайло Янковський та перший заступник голови обласної ради Петро Колодій.

Учасники засідання обговорили проведення заходів з відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла», затверджених розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації.

Також на засіданні організаційного комітету розглянуто Програму урочистостей з нагоди відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла», що відбудуться 26 – 29 квітня 2012 року.

Як підкреслила в.о. начальника головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації облдержадміністрації Ірина Романів, зазначена програма напрацьована спільними зусиллями профільних комісій Львівської облради, облдержадміністрації та громадських організацій області.

Відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла» розпочнеться 26 квітня презентацією документального фільму „Вогонь і зброя” про діяльність ОУН і УПА на Закерзонні. 27 квітня від обласної та міської влади й громадськості будуть покладені квіти до каменю на місці встановлення майбутнього пам’ятника жертвам депортації українців у ХХ столітті. У церквах області відправлятимуться панахиди за жертвами операції „Вісла”. Також 28-29 квітня офіційна делегація Львівської області візьме участь у заходах з нагоди вшанування пам’яті жертв операції „Вісла” у м. Перемишлі Республіки Польща.

Голова об’єднання товариств депортованих українців "Закерзоння”, голова Львівського регіонального суспільно-культурного товариства «Надсяння» Володимир Середа подякував владі Львівщини за спільну роботу з забезпечення організації та проведення заходів, пов'язаних із 65-ми роковинами примусового переселення етнічних українців. „Це добрий приклад тісної співпраці облдержадміністрації та облради”, - наголосив Володимир Середа.


Довідково

Операція «Вісла» – етнічна чистка, здійснена у 1947р. (початок - 28 квітня) під керівництвом Радянського Союзу, Польщі, Чехословаччини. Полягала у примусовій депортації (виселенні), з використанням збройних сил вказаних країн, українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини на ті території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині.

Виселення проводилось чітко і сплановано: село оточувалося військами, на збори українцям надавалось від двадцяти хвилин до двадцяти годин, - в залежності від можливості загрози з боку УПА. Існували правила розміщення на новому місці: на певній відстані до морських і сухопутних кордонів, великих міст, а також щоб не була перевищена квота в 10% українського населення в одному населеному пункті.

Депортаційні заходи проходили трьома етапами:
1. 28 квітня – 15 червня 1947р. виселяли українців з повітів Лісно, Сянік, Перемишль, Ясло, Коросно, Любачів, Горлиці, Ярослав;
2. 15 – 30 червня 1947р. виселяли українське населення з повітів Новий Сонч, Новий Тарг, Томашів Любельський, Грубешів;
3. до кінця жовтня 1947р. виселено населення з решти повітів Закерзоння.

З сайту Львівської ОДА

Переглядів: 429 | Додав: rustvi | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: